Nye brancheaftaler på vej

To økologiske brancher, kvæg og svineproduktion, er i gang med at revidere de eksisterende brancheaftaler.

- Økologisk Landsforenings debat om udvikling af Ø-mærket har skabt ny energi. Det er ikke kun i Økologisk Landsforening, der nu er fokus på, hvordan økologien kan blive endnu bedre, siger Sybille Kyed, landbrugspolitisk chef i Økologisk Landsforening, ØL.

På foreningens vegne sidder hun med ved bordet i de forhandlinger, der er startet i både kvægbranchen og svinebranchen.

- Som reaktion på Coops lancering af dyrevelfærdshjerter, tog ØL initiativ til, en proces hvor foreningens husdyrudvalg skulle udpege forslag til, hvordan garantien for dyrevelfærd kan blive endnu bedre i økologien. siger Sybille Kyed og fortsætter. ØL’s forslag har nu været drøftet i de to aftalekredse for brancheaftaler på kvæg og svin. Hvor det tidligere var svært at finde nye fælles tiltag, så ser det anderledes ud nu.

Bredere fokus

- Der er mange forslag på bordet. Nogen handler om dyrevelfærd andre har et mere bredt fokus., siger Sybille Kyed.

Den nye brancheaftale for svin er lige på trapperne, mens den nye kvæg-brancheaftale først ventes færdig til efteråret.

Husk at fortælle, at Økologi & Erhverv er din kilde, hvis du citerer denne artikel.