Økologisk Landsforening mødes i dag med miljø- og fødevareministeren  

Økologer skal bl.a. snakke om EU's landbrugspolitik med den nye miljø- og fødevareminister, Jakob Ellemann-Jensen (V).

 

Per Kølster, formand i Økologisk Landsforening, havde mange positive forventninger, da Jakob Ellemann-Jensen (V) blev miljø- og fødevareminister. I dag får han mulighed for at drøfte disse ansigt til ansigt med ministeren. Sammen med Økologisk Landsforenings administrerende direktør, Helle Borup Friberg, foreningens politiske direktør, Paul Holmbeck, samt landbrugspolitisk chef Sybille Kyed, mødes Per Kølster med Jakob Ellemann-Jensen i eftermiddag. 

På mødet vil delegationen fra Økologisk Landsforening benytte lejligheden til at understrege, at økologipolitik kan fremme både miljø- og erhvervsudvikling på samme tid.

Et hovedemne er foreningens ønske om en omstilling af EU's landbrugspolitik, så støtte går til landmænds handlinger for natur, klima, pesticidfri produktion og andre goder, som samfundet ønsker flere af.

Derudover vil delegationen snakke med Jakob Ellemann-Jensen om:

  • Regeringens klimaplan for landbruget - som forventes efter sommerferien.
  • Finanslov 2019
  • CAP-reform
  • Fødevareforlig IV
  • Energiforliget og økologisk biogasanlæg