Økomaddag 2026 - Skovmærke ApS

Økomaddagen afholdes på landstedet Langkildehus og sætter naturen i centrum – både som frirum og forsyningskilde.

Arrangementsinfo

Tid

Lørdag d. 12. september kl. 10.30-15

Lokation

Langkildehus, Skovmarken 35

Rutevejledning

Arrangør

Økologisk Landsforening, Skovmærke og Langkildehus

Pris

250 kr. Børn til og med 14 år 125 kr.

Program

Konceptet er familiespisning på tværs af generationer, hvor lokale og fynske økologiske producenter inviteres til at deltage med stands og dialog.

Frokosten tilberedes i åbent køkken af medarrangør Anna Sofie Skov Larsen, professionsbachelor i sundhed og ernæring, med råvarer primært fra lokale, fynske og danske avlere. Maden serveres udendørs og/eller i drivhus ved familieborde, suppleret af samtalekort og en fælles afsluttende dialog om naturens betydning i hverdagen.

Formålet er at inspirere deltagerne til at bruge flere økologiske, danske råvarer og til at komme tættere på naturen – og madlavningen.

Tilmelding på mail til marianne@skovmaerke.dk 

Flere Økomaddage